موسسه حفاظتی و مراقبتی مجریان نظم گیل  نماینده پلیس پیشگیری ناجا در راستای واگذاری تجهیزات دفاع شخصی (افشانه ، شوکر و... ) در استان گیلان می باشد  

غلبه شیرینی همدلی و همبستگی بر تلخی های کرونا

نویسنده : سردار "مهدی حاجیان"، فرمانده انتظامی استان قزوین ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ 189
غلبه شیرینی همدلی و همبستگی بر تلخی های کرونا
بررسی اثرات بحران کرونا بر سرمایه اجتماعی ناجا

پلیس سازمان گسترده ای با طیفی از وظایف گوناگون است و علی رغم تعدد وظایف، همواره ثابت کرده برای امنیت و آرامش جامعه از هیچ تلاشی فروگذار نمی کند. در شرایطی نیز که بحران کرونا، وضع نامساعدی را برای شهروندان پیش آورده بود، اقدامات پلیس به شکل های گوناگون باعث تسکین آلام مردم و جلب رضایت آنان شد.

مجموع اقدامات گوناگون پلیس در این شرایط خطرناک باعث شد تا مردم، پلیس خدمتگزار را بیش از پیش به عنوان یک نیروی جهادی، خدوم و ایثارگر بشناسند و سرمایه اجتماعی این سازمان در بطن اذهان جامعه نهادینه شود.

آنچه پلیس در این بحران انجام داد علاوه براجرای دقیق دستورالعمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا در فاصله گذاری اجتماعی، شامل اقدامات گسترده ای در گندزدایی و ضدعفونی کردن اماکن و معابر شهری، توزیع بسته های بهداشتی و معیشتی در بین نیازمندان و مقابله جدی با محتکران اقلام بهداشتی، ماسک و دستکش بود و در این آزمون نیز پلیس نشان داد که از پیش قراولان جبهه  دفاع از امنیت و سلامت و آرامش جامعه است.

در واقع آنچه پلیس در این رزمایش همدلی و ایثار از خود به نمایش گذاشت به مراتب بیشتر از وظایف قانونی و مورد انتظار از این نیرو بود و همین جلوه های از خودگذشتگی و فداکاری بود که در نهایت از دید شهروندان پنهان نماند و باعث ارتقای قدر و منزلت ناجا شد.

آنچه از بررسی های میدانی و انجام مصاحبه های نوبه ای با شهروندان، به دست می آید مؤید این مطلب است که مردم از عملکرد پلیس در این ایام رضایت تام دارند و مجموعه اقدامات ایجابی و حتی سلبی پلیس، به دلیل آن که با هنر اقناع سازی عمومی مقرون بوده به سادگی مورد پذیرش و حمایت شهروندان واقع شده است.

بر این اساس، پژوهشی نیز که در مرکز افکارسنجی معاونت اجتماعی انجام شده نشان می دهد مردم حضور میدانی پلیس در این شرایط خطرناک را یک ارزش تلقی می کنند. نتایج همین بررسی علمی نشان می دهد 96.6درصد از شهروندان موافق برخورد پلیس با محتکران، 87.7 درصد موافق برخوردهای پلیس با رانندگان متخلف در ایام قرنطینه و 81.7درصد نیز موافق مواجهه ناجا با شایعه سازان در فضای مجازی بوده اند که این حاکی از اوج همراهی و همدلی مردم با پلیس است.

به این ترتیب بحران کرونا علی رغم رنج ها و شرایط ناگواری که بر جامعه تحمیل کرد باعث افزایش همدلی و همبستگی میان آحاد جامعه شد که یکی از مظاهر این همدلی، افزایش محبوبیت ناجا در میان مردم است.

کارنامه پلیس در نظم بخشی و اجرای بهینه طرح فاصله گذاری اجتماعی در کنار خدمت رسانی در حوزه سلامت و بهداشت اماکن شهری، باعث ارتقای سرمایه اجتماعی این سازمان در تلقی عمومی شد.

از سوی دیگر برکات و آثار مثبت این سرمایه اجتماعی که ناشی از هوشمندی پلیس در اجرای مأموریت ها و دستاورد روحیه جهادی و خدمات مخلصانه و ایثارگرانه‌ این نیرو است، به عنوان پشتوانه اقدامات امنیت ساز، مجدداً به جامعه بازخواهد گشت و مشارکت شهروندان در ایفای نقش و قدرالسهم اجتماعی در قبال امنیت، بسترساز افزایش مضاعف امنیت اجتماعی و احساس امنیت خواهد شد.

لذا جای بسی امیدواری است که با تمسک به تجربیات گران سنگی که در این رزمایش ملی و در پرتو همدلی و همراهی و مواسات شهروندان فراهم آمد مردم فهیم و قدر شناس، در تمامی عرصه های دیگر نیز با همین سطح از مشارکت در کنار فرزندان و خدمتگزاران خود در ناجا باشند تا از رهگذر این تعامل، امنیت اجتماعی به سطوح ایده‌آل‌تری نائل شود.#


منبع : ایگاه خبری پلیس ایران

برچسب ها : بحران کرونا کرونا نیروی انتظامی مدیریت کرونا سم پاشی پلیس پلیس پیشگیری

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است