موسسه حفاظتی و مراقبتی مجریان نظم گیل  نماینده پلیس پیشگیری ناجا در راستای واگذاری تجهیزات دفاع شخصی (افشانه ، شوکر و... ) در استان گیلان می باشد  

نقش نیروی انتظامی در تحقق اصول 7 گانه بیانیه گام دوم انقلاب

نویسنده : سرتیپ دوم ستاد سید رضا موسوی؛فرمانده تیپ یکم حضرت امیرالمومنین علی(ع) یگان های ویژه ناجا ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ 307
نقش نیروی انتظامی در تحقق اصول 7 گانه بیانیه گام دوم انقلاب
نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران که حفظ نظم و امنیت مردم در تمام ابعاد آن را برعهده دارد، در کنار سایر نیروهای مسلح و دستگاه های امنیت ساز می تواند با انجام دقیق وظایف خود موجب تحقق اصول 7 گانه مورد اشاره مقام معظم رهبری در بیانیه "گام دوم انقلاب" شود.

پس از حضور پر شور و وصف ناپذیر مردم در 22 بهمن 1397 و عبور انقلاب اسلامی از مرز چهل سالگی، حضرت آیت الله امام خامنه ای(مدظله العالی) بیانیه گام دوم انقلاب را خطاب به آحاد مختلف مردم و مسئولان به خصوص جوانان مؤمن و انقلابی صادر کردند که عملیاتی کردن این بیانیه قطعاً آینده ای روشن و درخشان پیش روی ما قرار داده است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با بر شمردن تحولات و پیشرفت‌های بزرگ ایران اسلامی در 40 سال اخیر و مقایسه وضعیت کنونی کشورمان با دوران طاغوت، اهداف و قله‌هایی را نیز برای 40 سال دوم انقلاب اسلامی تبیین کردند که تلاش برای رسیدن به این قله‌های عظیم باید از اولویت‌ها و بایدهای نخستین قشرهای مختلف مردم، مسئولان، سازمان ها و نهادهای کشور باشد.

در این میان نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران که بر اساس قانون اساسی حفظ نظم و امنیت مردم در تمام ابعاد آن را برعهده دارد، در کنار سایر نیروهای مسلح و دستگاه های امنیت ساز می تواند با انجام دقیق وظایف خود موجب تحقق اصول 7 گانه مورد اشاره مقام معظم رهبری در بیانیه "گام دوم انقلاب" شود، که در ادامه به برخی از این نقش ها اشاره می شود.

نقش نیروی انتظامی در ایجاد فضای امید و نشاط در جامعه

مهم‌ترین راهبرد در گام دوم انقلاب، امید و نگاه خوش‌ بینانه به آینده است. امید به آینده مقوله ای است که با احساس امنیت گره خورده چراکه اگر در جامعه ای احساس امنیت وجود نداشته باشد طبیعتاً مردم آن جامعه نیز نمی توانند امیدی به آینده داشته باشند بنابراین یکی از وظایف نیروی انتظامی برای تحقق این راهبرد، تلاش جهادگونه برای تقویت حس امنیت در بین مردم است.

نیروی انتظامی به ویژه یگان های ویژه با استقرار نظم و انضباط در جامعه و مقابله جدی با هنجارشکنان و برهم زنندگان امنیت مردم می تواند زمینه ای را فراهم کند تا مردم در یک فضای پر امید و با نشاط، به تفریح و سرگرمی و گشت و گذار در تفرجگاه ها، مراکز تفریحی و اماکن گردشگری بپردازند.

استفاده از جوانان در تامین امنیت

محور اصلی بیانیه گام دوم انقلاب تکیه و اعتماد به جوانان مؤمن و انقلابی است، در این زمینه ناجا می تواند با بهره‌گیری از استعدادهای درخشان و تکیه بر توان نیروی جوان، امنیت پایدار و با ثبات را در جای جای کشور بزرگ ایران اسلامی مستقر کند.

استفاده از جوانان برای تامین امنیت کشور همیشه مورد توجه ناجا بوده که در همین راستا می توان به طرح هایی همچون همیاران پلیس و پلیس های افتخاری اشاره کرد.

تحقیق و پژوهش برای تامین امنیت

توجه به علم و پژوهش که یکی دیگر از محورهای این بیانیه بود از جمله نکاتی است که بایستی در نیروی انتظامی با شتاب بیشتری به آن پرداخته شود، ناجا با استفاده از نخبگان جوان ایرانی و بهره گیری از تحقیقات و پژوهش های دانشگاهی می تواند در راستای بهبود عملکرد و کیفیت بخشیدن به ماموریت های خود گام برداشته و با ارائه راهکارهای علمی برای کاهش حوادث، جرایم و آسیب های اجتماعی نه تنها می تواند به امنیت و شکوفایی بیشتر جامعه کمک کند بلکه با ساخت تجهیزات مورد نیاز خود از خروج سرمایه های کشور جلوگیری کند.

تربیت نیروهای پلیس با تکیه بر دین و اخلاق

معنویت و اخلاق نیز از نکات مورد اشاره مقام معظم رهبری در بیانیه "گام دوم انقلاب" است، که باید در نیروهای مسلح و به ویژه یگان های ویژه ناجا مورد توجه قرار گیرد، نهادینه کردن حس مسئولیت پذیری، مصرف صحیح و بهینه بیت‌المال، افزایش بهره وری، تکریم ارباب رجوع، حساسیت نسبت به برخورد با مفاسد، امر به معروف و نهی از منکر درون و برون سازمانی و ... جز با تمرکز بر اخلاق اسلامی و ارتقای معنویت محقق نخواهد شد.

مبارزه با مفسدان اقتصادی

اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد از دیگر نکات بسیار مهم بیاینه گام دوم انقلاب به شمار می آید. در این خصوص باید گفت پلیس به عنوان نیروی مقتدر نظام می تواند از طریق مبارزه گسترده با قاچاق کالا و ارز که عامل اصلی تعطیلی بسیاری از کارخانجات و واحدهای صنعتی شده‌اند نقش خود را در این تحقق این موارد به خوبی ایفا کند.

مقام معظم رهبری امام خامنه ای (مدظله العالی) در این بیانیه فرمودند"ایجاب می کند که دستگاهی کارآمد با نگاهی تیزبین و رفتاری قاطع در قوای سه گانه حضور دائم داشته باشد و به معنای واقعی با فساد مبارزه کند، به ویژه در درون دستگاه‌های حکومتی" همچنین می فرمایند"همه باید بدانند که طهارت اقتصادی شرط مشروعیت همه‌ مقامات حکومت جمهوری اسلامی است، همه باید از شیطان حرص بر حذر باشند و از لقمه‌ حرام بگریزند و از خداوند در این‌باره کمک بخواهند و دستگاه‌های نظارتی و دولتی باید با قاطعیت و حساسیت، از تشکیل نطفه‌ فساد پیشگیری و با رشد آن مبارزه کنند"

بی شک برخورد جدی با عاملان ناامنی در حوزه اقتصادی موجب بازگشت روی خوش آرامش به بازارها شده که خود گام نخست در بهبود اوضاع اقتصادی به حساب می آید و دیگر دستگاه‌ها را در رسیدن به وضعیت مناسب اقتصادی، تحقق عدالت اجتماعی و ریشه کنی مفسدان اقتصادی که از خواسته‌های رهبر معظم انقلاب امام خامنه ای (مدظله العالی) در بیانیه گام دوم است، یاری می کند.

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی با تعقیب خاطیان، مجرمان و هنجارشکنان می تواند امنیت و آرامش بیشتر را فراهم کند تا مردم بتوانند در سایه این امنیت به فعالیت‌های روزمره خود بپردازند و کشور را در مسیر پیشرفت یاری دهند، پیشرفتی که عزت ملی و سربلندی در دنیا یکی از دستاوردهای آن خواهد بود.

جدا کردن خط فتنه دشمنان انقلاب از مردم

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به عنوان سازمان مطیع فرمانده کل قوا همواره مرزبندی خود با دشمن را حفظ کرده است و تمام تلاش خود را به کار بسته تا اسیر فریب‌ها و اغواهای رسانه‌ای دشمنان نشود و موضوع دیگری که باید به آن اشاره کرد جدا کردن خط فتنه دشمنان انقلاب از مردم توسط نیروهای انتظامی است.

تاثیر عملکرد پلیس بر سبک زندگی مردم

نیروهای مسلح به خصوص نیروی انتظامی به عنوان نیرویی که در بطن اجتماع است و بیشترین ارتباط با بدنه مردم را دارد به عنوان الگوی عملی و رفتاری مردم قرار دارد و قطعا سبک زندگی، منش اخلاقی و نحوه رفتاری و گفتاری کارکنان نیروی انتظامی بر سبک زندگی مردم نیز تاثیر دارد.

از همین رو نیروی انتظامی بایستی به سبک زندگی کارکنان کادر و وظیفه خود به عنوان یکی از اولویت‌ها اهمیت دهد مواردی همچون ساده زیستی، صداقت در گفتار و رفتار، حسن معاشرت با مردم، امانت داری و ... از اصول تربیتی به شمار می آید که نیروی انتظامی همواره بر آن تاکید دارد.

سخن پایانی

همانطور که اشاره شد، نیروی انتظامی در تحقق اهداف بیانیه گام دوم نقش جدی و بسزایی دارد و از همین رو خود را ملزم و مکلف می داند تا نسبت به اجرای اصول مدنظر مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای عزیز (مدظله العالی) برای گام دوم انقلاب و ادامه پیشرفت ایران اسلامی با عزم جهادی و روحیه بسیجی تلاش کند.

بی تردید "گام دوم انقلاب" بیانیه‌ای است که اداره انقلاب را از نسل گذشته به نسل جدید و جوان کشور واگذار می‌کند. پس پلیس باید با همه دستگاه ها تلاش خود را انجام دهد که این انتقال به خوبی صورت گیرد و ان شاء الله جوانان نسل برومند ایران اسلامی پرچم این انقلابی که ثمره خون هزاران شهید، جانباز و آزاده سرافراز و مجاهدت علما و مراجع عظام در طول تاریخ اسلام است را به صورت سالم و بدون هیچ گونه عیب و ایرادی به صاحب اصلی آن یعنی حضرت ولیعصر (عج) تحویل دهند.


منبع : پایگاه خبری پلیس ایران

برچسب ها : گام دوم انقلاب نیروی انتظامی پلیس یگان ویژه نگهبان رهبر انقلاب امنیت حفاظتی

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است