موسسه حفاظتی و مراقبتی مجریان نظم گیل  نماینده پلیس پیشگیری ناجا در راستای واگذاری تجهیزات دفاع شخصی (افشانه ، شوکر و... ) در استان گیلان می باشد  

هزینه در پیشگیری، پس اندازی برای سلامت جامعه

نویسنده : ادمین ۲ بهمن ۱۴۰۰ 178
هزینه در پیشگیری، پس اندازی برای سلامت جامعه

هزینه کردن در امر پیشگیری، در واقع پس انداز و سرمایه گذاری برای سلامت جسمانی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و ... در جامعه می باشد که اقدام درست در این حوزه منجر به سلامت نسل های آینده خواهد شد.

تلاش شبانه روزی کارکنان نیروی انتظامی برای برقراری امنیت در کشور، باعث شده از انتظامی کشور به عنوان تکیه گاهی امین برای مردم و بازوی توانمند برای نظام یاد شود، نیروی که بیشترین تعامل را با مردم داشته و علیرغم اینکه یکی از عملیاتی ترین سازمان های دولتی می باشد، در طیف بسیار گسترده ای در حال خدمت رسانی به آحاد مردم است.

یکی از اولین نیروهایی که در پیش آمدهای اجتماعی، امنیتی، اقتصادی، بحران ها یا بلایای طبیعی در صحنه حاضر شده و تا مراحل پایانی به ارائه خدمات می پردازد انتظامی کشور است که مردم هم با توجه به پیشینه مثبت و درایتی که از کارکنان پلیس به یاد دارند، در برخورد با هر مسئله و مشکلی، سبزپوشان انتظامی کشور را مظهر امنیت دانسته و به آن ها پناه می برند.

پلیس در مسیر خدمتگزاری به ملت شریف ایران، در حوزه های مختلفی در حال فعالیت بوده و در این مسیر سخت و طاقت فرسا، شهداء بسیاری را تقدیم انقلاب و امنیت کشور کرده، در حال حاضر یکی از مشکلات عمده ای که کشور و جهان با آن درگیر می باشد مسئله مواد مخدر است که باعث از هم گسستن کانون بسیاری از خانواده ها و زمینه ساز جرایم و تخلفاتی بی شماری در جامعه شده است.

با توجه به اهمیت ویژه مبارزه با مواد مخدر، برای نیروی انتظامی و تلاش های همه جانبه کارکنان در راستای ناکام گذاشتن سوداگران مرگ، نتایج خوبی بدست آمده، اما این دست آوردها بهای سنگینی برای ناجا داشته و بیش از 3500 شهید و 12 هزار جانباز از ماموران پلیس در این مسیر تقدیم انقلاب و امنیت مردم شده، که همواره راه این عزیزان ادامه داشته و شهادت در مسیر تامین امنیت مردم، برای سبز پوشان نیروی انتظامی، دارای جایگاه ویژه ای می باشد.

سود زیادی که از طریق خرید، فروش و قاچاق مواد مخدر نصیب سودا گران مرگ می شود، باعث بی توجهی و چشم پوشی آن ها از معضلات اجتماعی چون، متلاشی شدن کانون خانواده ها، اعتیاد جوانان، درگیر شدن آن ها با جرایم و محکومیت های قضائی و دیگر مسائل مرتبط با مصرف مواد مخدر شده، همچنین برای دستیابی به سود بیشتر به ترویج استفاده از مواد مخدر دربین جوانان و نوجوانان پرداخته اند.

فرماندهی کل انتظامی کشور با تلاش همه جانبه خود، یکی از طلایه داران مبارزه با مواد مخدر بوده و بنابر وظیفه ذاتی که دارد از هیچ اقدامی در این خصوص کوتاهی نخواهد کرد، اما می توان با فعالیت های پیشگیرانه ای چون، آگاه سازی خانواده ها توسط رسانه های جمعی، استفاده از ظرفیت شبکه های مجازی و بهره گیری از تشکل های مردم نهاد، مراحل اولیه پیشگیری از ابتلا به مواد مخدر را سپری کرد.

در مراحل بعدی می توان با اجرای برنامه های آموزشی توسط آموزش و پرورش در مدارس و دانشگاه ها، ایجاد فضای فرهنگی شاد و مفرح در مکان های عمومی چون کتابخانه، نمازخانه، محیط های ورزشی و ... برای جوانان و نوجوانان خطرات ابتلا به مواد مخدر و فعالیت های مرتبط با آن را کاهش داد، نباید از هزینه کردن در این خصوص امتناع کرد، هزینه کردن در بحث پیشگیری، پس اندازی برای سلامت جامعه بوده و ضمن اینکه سلامت نسل های آینده را تضمین می کند باعث صرفه جویی در هزینه های بالایی که برای برخورد با جرائم و ناامنی های اجتماعی صرف خواهد شد، می شود.

مسئله نگران کننده ای که در حال حاضر روبه افزایش می باشد، پایین آمده سن اعتیاد و مصرف مواد مخدر در بین جوانان و نوجوانان است، با توجه به گستره ماموریتی پلیس و همچنین داده های اطلاعاتی فراوانی که گاها با تبلیغات نادرست بدست خانواده ها می رسد، در حوزه اعتیاد، یک انقلاب و بازنگری اساسی در کشور احساس می شود، نباید فکر کنیم که مسئله اعتیاد با خانواده ما غریبه بوده و ما از آن در امان هستیم.

سهل انگاری خانواده و عدم آگاهی و شناخت در زمینه مواد مخدر، زمانی آن ها را از اعتیاد فرزندان و اعضای خانواده شان مطلع می کند که کار برای ورود و درمان بسیار مشکل شده است، مسئله مواد مخدر و مقابله با آن نیازمند ورود تمام دستگاه و ارگان های دولتی و قرار گرفتن آن ها در کنار خانواده است، با توجه به خدمات مطلوبی که برخی از دستگاه ها چون قوه قضائیه، اداره کل ورزش و جوانان، مراکز فرهنگی و ...می توانند در امر پیشگیری ایفا کنند، حضور و فعالیت این ادارات بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

پلیس با همکاری سازمان بهزسیتی از طریق کمپ های ترک اعتیاد ماده 15 و 16 در حال خدمت رسانی و درمان در این حوزه بوده که کشفیات بالای مواد و شهادت تعداد زیادی از کارکنان نیروی انتظامی در عملیات ها، گواه این امر است، اما امکانات و زیرساخت های ناجا در بحث پیشگیری از مواد مخدر ضعیفتر از ادارات و سازمان های چون شهرداری است، که می تواند با فراهم کردن امکانات ورزشی و تفریحی برای خانواده به ویژه جوانان و نوجوان در  پیشگیری از ابتلای آن ها به اعتیاد تاثیر شایانی بگذارد.

منبع : خبرگزاری پلیس

برچسب ها : پیشگیری پلیس نیروی انتظامی مجریان نظم موسسه حفاظتی نگهبان

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است