موسسه حفاظتی و مراقبتی مجریان نظم گیل  نماینده پلیس پیشگیری فراجا در راستای واگذاری تجهیزات دفاع شخصی (افشانه ، شوکر و... ) در استان گیلان می باشد  

پلیس هوشمند، شهروند قانونمدار!

نویسنده : ادمین ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ 1178
پلیس هوشمند، شهروند قانونمدار!

 پلیس هوشمند و قانون مدار به پشتوانه مشارکت شهروندان قانون مدار و با کاربست رویکردها و راهبردهای علمی، دانشی و پژوهشی خواهد توانست ایفای نقش موثر و ارزنده داشته باشد.

محور اتکا و نقطه پیوند لایه های جامعه بشری، قانون است و کارکرد اصلی قانون با تنظیم رفتار اعضای جامعه با تعاریف اصول انسانی، تعیین حد و مرزها، از بین بردن زمینه‌های اختلاس، دفع تجاوز متجاوزان، داوری میان انسان‌ها، ایجاد نظم برقراری عدالت و فراهم کردن زمینه‌های تکامل زندگی اجتماعی بشر به نمود عینی می رسد.

این محور با نظم بخشیدن به زندگی فردی و اجتماعی انسان ها و امکان پذیر کردن تغییرات ساختاری و اصلاح و سامان امور اجتماعی، زمینه را برای تحول و توسعه جامعه فراهم می کند.

 در این عرصه پلیس جایگاه مهم "مجری قانون"  و "ناظم امین نظم و انضباط " را داراست و نقش اجتماعی مشخص و ماموریت های متنوع و متعددی بر دوش می کشد.

پذیرش مسئولیتی خطیر و رسالت سنگین و همه جانبه ماموریت های سخت پلیسی در شرایطی  با رویکردهای توسعه ای محقق می‌شود که روزآمدی دانش بنیان و کارآمدی حرفه ای با دیدگاه های نظری، راهبردهای علمی، فناوری های نرم افزاری و مهندسی سخت افزاری و بر پایه تقویت قوای ایمانی و اساس قانون مداری پیکربندی شود و از پلیس هوشمند، معیار و تعریف مشخصی به نمایش بگذارد. 

تلاش برای تبلور پلیس هوشمند در واقع اهتمام جدی برای تجلی با شکوه پلیس در تراز انقلاب اسلامی است که این مهم مورد تاکید و انتظار فرمانده معظم کل قوا (مدظله العالی) و اولویت اصلی فرماندهان عالی رتبه انتظامی بوده و این هدف متعالی در سایه قانون‌مداری و کارآمدی معطوف به روز آمدی ارزش گذاری و دست یافتنی خواهد بود.

آنچه در حوزه تبیینی ماموریت و نقش پلیس هوشمند حائز اهمیت است و با نگاه ویژه ای باید به آن نگریست تقویت قوای اعتقادی و معرفتی نیروی انسانی معتقد و متعهد است که با استانداردسازی و تعالی رفتار و از همه مهم تر تمسک به قرآن و آموزه های دینی استقرار می یابد.

بر این اساس پلیس هوشمند از ظرفیت ها و بسترهایی بهره مند می شود که ‌توان، خلاقیت و ابتکار عمل نیروی انسانی را مهندسی و با شکوفایی استعدادها و در چارچوب قانون با پیشبرد گام به گام به سوی اهدافی عالی در حرکت بوده و با اعتبار ارزشمند "اعتماد و مشارکت فعال" گروه های مختلف جامعه، از توان و قابلیت های پشتیبانی سرمایه های اجتماعی  نیز بهره می برد. 

 برقراری نظم و تحکیم امنیت اجتماعی و سلامت همه جانبه زندگی بشری منجر به کفایت و  رشد خلاقیت‌ها می‌شوند و این دو مشخصه از ویژگی هایی هستند که می توانند در روزآمدی موثر باشند.

 

نکته این که در اختیار داشتن ابزار و فناوری به تنهایی  نمی تواند روزآمدی را محقق کند بلکه با کفایت و خلاقیت هاست که می توان در شرایط و موقعیت های خاص، تصمیم گیری صحیح و مدبرانه داشت و از امکانات و قابلیت ها با توجه به نیاز سنجی که از موقعیت ها حاصل می شود هزینه کرد.

 توجه به این مسئله ضروری است که محدودیت ها و کمبودهایی نیز وجود دارد که با اعتقاد راسخ برای روزآمدی کامل و جامع شدن می توان بر آنها فائق آمد و ماموریت های محوله را به شایستگی انجام داد.

بر این اساس پلیس هوشمند و قانون مدار به پشتوانه مشارکت شهروندان قانون مدار و با کاربست رویکردها و راهبردهای علمی، دانشی و پژوهشی خواهد توانست ایفای نقش موثر و ارزنده داشته باشد و به حمایت و تایید و همراهی جامعه و نظام های تعاملی و مشارکتی با اهتمام و عزم جدی در مسیر پیشرفت و تحقق اهداف گام های موثر و مستحکم و پایدار برخواهد داشت.

منبع : خبرگزاری پلیس

برچسب ها : پلیس قانون مجریان نظم موسسه حفاظتی

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است