موسسه حفاظتی و مراقبتی مجریان نظم گیل  نماینده پلیس پیشگیری ناجا در راستای واگذاری تجهیزات دفاع شخصی (افشانه ، شوکر و... ) در استان گیلان می باشد  

جهش تولید و ارتباط آن با امنیت اجتماعی

نویسنده : سرتیپ دوم ستاد علی آزادی- فرمانده انتظامی استان کردستان ۲ تیر ۱۳۹۹ 111
جهش تولید و ارتباط آن با امنیت اجتماعی
امنیت عامل مهم و پیش‌نیاز رونق تولید است، بنابراین جهش تولید و رونق اقتصادی در هم تنیده شده‌اند و نیروی انتظامی به عنوان یکی از عاملان اصلی ایجاد نظم و امنیت در جامعه، می‌تواند نقش بسیار پر رنگی در تحقق جهش تولید داشته باشد.

همه ساله رهبر معظم انقلاب، متناسب با شرایط کلی حاکم بر کشور سال را به نامی مزین می کنند تا این مهم بتواند در سرلوحه برنامه‌ریزی‌های مسئولان و مردم قرار بگیرد. با توجه به تشدید مشکلات اقتصادی در سال‌های گذشته، رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) همواره نام سال‌ها را اقتصادی انتخاب کرده‌اند. پس از انتخاب نام رونق تولید برای سال ۹۸، ایشان نام سال ۹۹ را نیز به نام سال جهش تولید نام گذاری کردند.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران می‌گوید که برای جهش تولید، اقتصاد ایران به چند پیش‌نیاز مهم احتیاج دارد. نخستین موضوعی که باید در این مسیر به آن توجه شود، رفع واقعی موانع تولید است. همانطور که در سال‌های پیش نیز مطرح بوده، در مسیر تولید در ایران موانع مختلفی وجود دارد که برای ثبت جهش تولید باید به شکل واقعی آنها را برطرف کرد.

دومین عامل بهبود محیط کسب و کار است. سومین عامل در این مسیر مبارزه با فساد بوده، این مسئله می‌تواند به کاهش فشارها بر سرمایه گذاران و ایجاد امنیت برای آنها منجر شود که چهارمین عامل در این حوزه به شمار می‌رود. عامل پنجم در رسیدن به این هدف، اجرا و نظارت دقیق بر قوانین حوزه تولید و تجارت است؛ موضوعی که می‌تواند به ایجاد رقابت واقعی میان فعالان اقتصادی و کاهش فضای رانت و فساد بینجامد. موردی که به ششمین پیش نیاز یعنی ایجاد فضای رقابتی و غیر رانتی منجر می‌شود.

اصلاح سیاست‌های بانکی و ثبات در قوانین دو عامل مهم دیگری است که در این بخش اهمیت دارند. همچنین حمایت از تولید صادرات محور دیگر عامل اثرگذار در مسیر رسیدن به جهش تولید خواهد بود. این موضوع خود به گسترش بازارهای هدف نیاز دارد که باید برای دست‌یابی به آن برنامه ریزی کرد و در تمامی دستگاه‌ها فعال شد. در صورت توجه دستگاه های اجرایی به این پیش‌نیازها، می‌توان امیدوار بود که جهش تولید اجرایی شود.

در میان عوامل اشاره شده، بی‌تردید هیچ عنصری برای پیشرفت، توسعه، تکامل جامعه و شکوفایی استعدادها، مهم‌تر از عنصر امنیت و تأمین آرامش در جامعه نیست و توسعه، خلاقیت و تحرک اجتماعی اثربخش، بدون امنیت امکان‌پذیر نخواهد بود.

امنیت یکی از بهترين راه‌هاي زندگي سالم و قابل قبول در جامعه شمرده شده و بسياري از کارهاي فکري و فرهنگي مبتني بر وجود امنيت شده است. به تعبير دقيق‌تر تمام زير ساخت‌هاي تربيتي و اخلاقی، حتي اقتصادي متوقف بر همين مسئله بوده و تا زماني که اين موضوع به نحو قابل قبولي در جامعه برقرار نشود، انتظار پيشرفت هيچ کاري را نبايد داشت.

امنیت اجتماعی یکی از ضروری‌ترین نیازهای فرد، گروه و جامعه می‌باشد و ادامه حیات و بقای جوامع بدون آن مشکل و غیر ممکن خواهد بود .

در اينکه امنيت نعمتي بدون جايگزين است کسي شک ندارد و از دغدغه‌هاي اصلي هر جامعه‌اي امنيت و آرامش بوده، امنيت مانند اکسيژن براي جامعه ضروري است؛ به همين دليل، جامعه حاضر است هزينه‌هاي زيادي را در اين راستا تحمل کند.

همچنین قرآن کریم امنيت را يکي از اهداف استقرار حاکميت الله و خلافت و جانشيني صالحان و طرح امامت مي شمارد و در آيات مختلف، مستقيم و غيرمستقيم به آن پرداخته شده و از 6236 آیه قرآن کریم 853مورد (6/12 درصد) پیرامون امنیت و ایمنی است(فراستخواه، 1384: 126). لذا يکي از دغدغه هاي انبياء و ائمه (ع) مسئله امنيت و آسايش جامعه بوده است و دوست داشته‌اند که مردم را از عواقب شوم ناامني نجات داده و لذت شيريني امنيت را به کام مردم بچشانند.

امنیت عامل مهم و پیش‌نیاز رونق تولید است. بنابراین جهش تولید و رونق اقتصادی در هم تنیده شده‌اند، و نیروی انتظامی به عنوان یکی از عاملان اصلی ایجاد نظم و امنیت در جامعه، می‌تواند نقش بسیار پر رنگی در تحقق جهش تولید داشته باشد و در راستای خواسته‌های مقام معظم رهبری قدم بردارد. تولید و جهش آن در جامعه ای که امنیت وجود داشته باشد معنا و مفهوم پیدا می کند، بنابراین از وظایف پلیس برقراری امنیت اقتصادی برای تولیدکننده و کار آفرین است و می‌تواند یکی از عاملان اصلی جهش تولید در جامعه باشد.

منبع : 1- قرآن کریم2-قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، 13683-آزر، ادوارد و این مون چونگ (1379). امنیت ملی درجهان سوم، ترجمه: ناشر، تهران: پژوهشکده مطالعات راهبردی4-فراستخواه، مقصود(1376). "امنیت در قرآن"، مجموعه مقالات همایش امنیت و راهکارهای توسعه، تهران:

برچسب ها : جهش تولید رونق تولید اقتصاد ایران کسب و کار امنیت پلیس امنیت اجتماعی مجریان نظم

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است